20
бер.

Пропозиції АСУ щодо програм державної підтримки агросектору 2024

У продовження слухань Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на тему державної підтримки аграрного сектору у 2024 році Асоціація «Свинарі України» (АСУ) надала пропозиції щодо відповідних заходів заохочення відновлення та розвитку галузі.

У бюджеті країни на 2024-ий рік закладено фінансування низки державних програм підтримки, доступні для аграріїв. Повний перелік держпрограм охоплює як видатки «споживання» — дотація на голову ВРХ/ДРХ, на 1 га оброблюваних угідь, так і видатки «розвитку» — на переробні підприємства, техніку та кредитування. При цьому програми фінансової підтримки і пільгового кредитування критично важливі для втілення планів операторів ринку свинини. Тому АСУ внесла низку ініціатив щодо фінансового сприяння розвитку свинарства. Зокрема озвучено такі пропозиції:

1. Зміни до програми «Доступні кредити 5–7–9%», що передбачають включення суб’єктів підприємництва, які провадять господарську діяльність у тваринництві (група 01.4 Секції А) до переліку пріоритетних напрямів, що дасть можливість: збільшити суму кредиту до 150 млн грн; знизити відсоткову ставку для кредиту на фінансування оборотного капіталу з 13% до 7–9%. Враховуючи, що з початку війни не працюють програми підтримки тваринництва — часткове відшкодування вартості будівництва/реконструкції та племінних ресурсів, «Доступні кредити 5-7-9%» є єдиною програмою державної підтримки для залучення пільгового фінансування на підтримку та розвиток бізнесу.

2. Розширення програми підтримки фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції: 4000 грн на голову свиноматки, але не більше 250 голів. Це дозволить підтримати відновлення і здійснення діяльності малих виробників свинини на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. За експертними оцінками, потреба у фінансуванні складатиме близько 100 млн грн (≈ 25 000 свиноматок).

3. Відновлення фінансування програм підтримки тваринництва:

  • «Часткове відшкодування вартості тваринницьких об’єктів (будівництва та/або реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції)»;
  • «Часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин, а саме телиць, нетелей, корів молочного, молочно-м'ясного та м'ясного напряму продуктивності, свинок та кнурців, вівцематок, баранів, ярок, козематок, цапів, кізочок, цапків, бджолиних пакетів, бджолиних маток, сперми бугаїв і кнурів та ембріонів великої рогатої худоби, які мають племінну (генетичну) цінність».
  • 4. Запровадження програми часткового відшкодування проєктів альтернативної енергетики для тваринництва, адже внаслідок війни тваринницький сектор гостро відчуває потребу у реалізації проєктів з підвищення енергонезалежності. Фонд програми у розмірі 525 млн грн. за умови 50% компенсації вартості (без ПДВ) дозволить реалізувати низку проєктів сонячної енергетики для забезпечення потреб ферм, що сукупно утримують 30% промислового маточного поголів’я країни, і десяти біогазових станцій потужністю 1 МВт.

    Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

    Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.