13
трав.

Квітень: про ринок свинини в тезах

Про ключові зміни на вітчизняному ринку свинини у квітні дізнаєтеся зі щомісячного огляду аналітичного відділу Асоціації «Свинарі України».

Середня ціна закупівлі у квітні склала 62,3 грн/кг з ПДВ (51,9 грн/кг без ПДВ) чи 1,58 дол. США (1,32 дол. США/кг без ПДВ відповідно) у валютному еквіваленті. Це на 1,2% чи на 0,75 грн/кг з ПДВ вище ніж у березні, проте на 22,1% чи 17,7 грн/кг з ПДВ поступається показнику відповідного місяця минулого року.

«Котируванням на ринку живця не вдалося втримати позитивний напрямок руху упродовж усього квітня. Хоча на початку місяця позитивна цінова динаміка забезпечила незначне позитивне відхилення середнього показника за квітень, за два тижня до Великодня ціни „збилися” з висхідного курсу. Основною причиною нетипової цінової динаміки оператори ринку вважають підвищену пропозицію живця свиней напередодні свят, зокрема тварин з масою, що перевищує стандартні забійні кондиції. Пропозиція таких тварин істотно перевищує потреби та можливості реалізації відповідної продукції на ярмарках, ринках і базарах. Це змушує відгодівельників пропонувати нижчі за ринкові ціни, а можливість закупити дешевшу сировину створює додатковий тиск на ціну кондиційної свинини», — пояснили у галузевому об’єднанні.

За попередніми даними чисельність промислового свинопоголів’я на початок квітня склала 3,69 млн гол., що на 16% перевищує показник початку другого кварталу 2023-го та складає 67,7% загальної кількості свиней в Україні. Обсяг реалізованої на забій свинини за усіма категоріями господарств за січень–березень 2024-го склав 243,8 тис. т живою масою (+2% порівняно з показником за перший квартал 2023-го), з них сільськогосподарськими підприємствами — 140,2 тис. т (+5,5% відповідно).

Обсяги імпорту свинини (УКТ ЗЕД 0203) у квітні склали 276 т, а середня митна вартість завезеного кілограма становила 2,63 дол. США (на 0,8 дол. США/кг нижче ніж місяцем раніше). Сукупний імпорт за січень–квітень становить 941 т, що у 3,8 рази менше за обсяги завезеного за чотири місяці 2023-го.

«Активніший притік імпортної свинини у квітні (обсяги поставок у 3,5 рази вищі ніж у березні) забезпечили поставки з Канади. Завдяки цьому частка заокеанських поставок у структурі імпорту за січень–квітень сягнула 44%. Цінова привабливість європейського м’яса у квітні не зросла. Тому розблокування кордонів істотного впливу на активність імпортерів м’яса та ситуацію на ринку свинини не матимуть за відсутності кардинальних змін на внутрішньому та європейському ринках», коментує керівник аналітичного відділу АСУ Асоціації «Свинарі України» Олександра Бондарська.

Сумарний імпорт свинини за чотири місяці склав 941 т, що майже учетверо поступається аналогічному показнику минулого року. Питома вага іноземного м'яса у загальній ємності ринку свинини складає близько 1%.

Середня роздрібна ціна кілограма охолодженої свинини у квітні склала 189,0 грн/кг (+0,3% чи 0,5 грн/кг до попереднього місяця). Ціна курятини за відповідний період додала 1,1%, а яловичини — 3,9%.

Водночас, цьогорічний Великдень минув без рекордних цін на свинину в роздрібній торгівлі: у кінці передсвяткового тижня середня ціна кілограма охолодженої свинини становила 194,4 грн/кг, що менш ніж на піввідсотка перевищує показник відповідного періоду минулого року. «Стриманість» цін на свинину сприяє її реалізації у розпал пікнікового сезону та дозволяє поступово «відвойовувати» втрачені минулоріч позиції у структурі м’ясного раціону українців. 

«Оскільки ціни залишаються найвагомішим чинником вибору для більшості споживачів, зменшення цінової розбіжності між свинячими частинами та курятиною дозволяє частині споживачів частіше вибирати перше, особливо у розпал сезону пікніків», — коментують в АСУ.

Асоціація «Свинарі України» — неприбуткова, добровільна організація, заснована вітчизняними виробниками свинини.

Головні цілі об'єднання — представництво і захист прав та інтересів господарств об’єднання, сприяння розробці та впровадженню нових технологій ефективного виробництва свинини, розширення ринків збуту, захист внутрішнього ринку збуту.